Bebek Gelişimi


Motor Becerileri Gelişimi Ve Oyuncak Seçimi

Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra, ufak tefek oyuncak alışverişlerine başlamak, çocuk sahibi olmanın en eğlenceli taraflarından biri. Fakat hangi oyuncağın çocuğunuzun gelişimi için faydalı olacağına karar vermek zor olabilir. Physical Therapy dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, oyuncak türlerinin çocukların motor becerilerine olan etkisini ve çocukların oyun alanlarından en iyi nasıl faydalanabileceğini ele almış.
Araştırmada ailelerden evdeki oyuncakları 4 kategoriye koymaları istenmiş. Bu kategoriler; fiziksel alan, similasyon çeşitliliği, motor oyuncaklar ve fine-motor oyuncaklar şeklinde belirlendi. Daha sonra kategorilerin mükemmelden, en az yeterli oluşlarına göre puanlanması istendi.

Motor Becerilerini Geliştiren Oyuncaklar

Çalışma oyuncakların bebeklerin motor becerilerine etkisini, farklı yönlerden incelemek üzere yürütüldü. Uzmanların yürüttüğü çalışmada bir diğer dikkat çelici konu ise, çocukların evdeki oyun alanlarının nasıl oluşturulduğu ile ilgiliydi. Yapılan kontrol listesiyle, ne tür bir oyuncağı, nasıl bir oyun alanında faydalı hale getirmenin mümkün olduğu tespit edilmeye çalışıldı.


Çocuklar için Hangi Oyuncaklar Alınmalı?

Çıkan sonuçlara göre çocuklara oyuncak alırken, motor becerileri geliştirilmek isteniyorsa, kullanılabilecek bir liste oluşturuldu. İşte çocuğunuzun motor becerilerini geliştirecek oyuncaklar;
*Yuvarlanmayı ve emeklemeyi teşvik eden renkli paspaslar
*Bebeğin etrafında dolaşmasına müsait olan oyuncaklar
*Müzik oyuncakları
*Çocuk sıkıştırdığında büzüşen ya da ses çıkaran oyuncaklar
*Exersaucers ya da zıplama oyuncakları
*Su oyuncakları
*Toplar

Motor Becerilerini Geliştirmek İçin Hangi Oyuncak Alınmalı

Bebeğin ince motor becerilerini geliştirmek için alınabilecek oyuncaklar;
*Çıngıraklar ya da benzeri kavranan oyuncaklar
*Arabalar ve trenler, iterek ya da çekerek oynanan oyuncaklar
*Açılır ya da döndürülür oyuncaklar
*Bloklar
*Yaşlarına uygun, etkileşimli kitaplar
Fakat evinizi oyun bahçesine döndürmeyi düşünmüyorsanız, onlarca oyuncak almak zorunda değilsiniz. Oyuncakların daha az olması, bebeğinizin motor becerilerinin gelişmeyeceği anlamına gelmiyor. Yeni oyuncak alırken, yapacağınız seçimde, bu bilgiler size yardımcı olabilir.

Eğer çocuğunuzun yeterince oyuncağı olmadığını düşünüyorsanız, belki de oyuncaklarını yeteri kadar tanımıyor olabilirsiniz. Yeni oyuncak alırken bu önerileri takip ederseniz, aynı türden birden fazla oyuncak almamış olursunuz. Ev yapımı doğal oyuncaklar ise hem eğlenceli, hem de ekonomik bir alternatif olarak evde yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder